Modelovanie: Projekt číslo 1
V tomto príspevku by som Vám rád ukázal môj 1. projekt, podstavec na Mjolnir, na ktorý som použil modelovaciu hmotu DAS.
Na modelovanie som zvolil hmotu DAS vo farbe Terracota a minul som 9 x 500 g balenie.
Pred začatím modelovania som ako základ/kostru použil dosku, do ktorej som naskrutkoval skrutky a o skrutky som následne omotal drôty, ktoré som nechal trčať smerom nahor.
Na drôty som napichal polystyrén a polyetylénovú penu, ktorú som mal ako odpad a povedal som si, že ju využijem.
Potom som polystyrén a penu vyrezal do požadovaného tvaru pomocou žiletkového noža a rezačky na polystyrén s horúcim drôtom.
Výsledok vyzeral takto:
Teraz prišlo na rad obloženie modelovacou hmotou DAS, ktorú som po vybratí z obalu rozvaľkal a postupne umiestňoval na kostru.
Na začiatku modelovania som používal silikónovú podložku, valček a to najdôležitejšie, moje ruky, respektíve prsty.
Hmotu som medzi sebou spájal tak, že som ju jemne navlhčil a zatlačil a zahladil prstami do seba.
Potom ako bola celá kostra obložená, začal som do hmoty umiestňovať menšie, ale hrubšie kusy hmoty, ktoré som rôzne tvaroval pomocou prstov a silikónových štetcov, aby som docielil vzhľad skaly.
Po skončení modelovanie som cez podstavec prehodil kus igelitu, tak aby nebol zakrytý celý podstavec a mohol okolo zo spodnej časti prúdiť vzduch.
Podstavec som zakryl igelitom, aby som zabránil rýchlemu schnutiu a predišiel tak praskaniu.
Bohužiaľ keďže sa hmota schnutím mierne zmršťuje a pod hlinou je materiál, ktorý sa nezmršťuje, tak hmota začala na určitých miestach mierne praskať.
Praskliny som počas niekoľkých dní pokým hlina úplne nevyschla opravoval tak, že som hlinu alebo silikónový štetec mierne navlhčil a hlinu opätovne spojil.
Po úplnom vyschnutí som do podstavca začal robiť jemné ryhy pomocou rôznych sochárskych a rycích nástrojov, aby som ešte lepšie docielil vzhľad skaly.
V predposlednom kroku som podstavec namaľoval, použil som farby od Valleja, Army Paintru a tiež od Green Stuff World.
Podstavec som maľoval štetcami, prevažne technikou drybrush (technika suchého štetca).
Na koniec som do záhybov na podstavci prilepil ešte piesok, na prilepenie piesku som použil lepidlo na podkladový materiál.
Prvý pokus prilepenia piesku je vidieť na fotkách nižšie, kedy som lepidlo rozotrel po celej strane podstavca.
Keďže som s výsledkom nebol spokojný začal som lepidlo umiestňovať len do záhybov, potom čo som lepidlo dal na požadované miesta, tak som piesok nasypal na podstavec a piesok sa krásne prilepil presne tam kde som chcel.
KONEČNÝ VÝSLEDOK:
Autor: Martin